Proces wydawniczy rozpoczyna się po złożeniu manuskryptu (najczęściej drogą mailową) oraz po podpisaniu umowy wydawniczej między Autorem a Wydawnictwem.
- Po otrzymaniu propozycji tekstu wraz z notą o Autorze, kolegium redakcyjne wydawnictwa decyduje, czy tekst spełnia ogólne wymogi formalne. Pozytywna decyzja skutkuje wysłaniem tekstu do jednego lub dwóch niezależnych recenzentów.
- Wydawnictwo TOC stosuje zasadę double blind review, co oznacza, że ani Autor tekstu, ani Recenzent nie poznają swoich tożsamości. Redakcja dba, by w tekście wysyłanym do recenzji nie znalazły się żadne informacje zdradzające tożsamość Autora.
- Recenzentami zgłoszonego tekstu są specjaliści z zakresu problematyki, której dotyczy złożony manuskrypt. Recenzenci pochodzą z instytucji naukowych niezwiązanych z afiliacją autora tekstu.
- W przypadku tekstów w j. angielskim przynajmniej jeden recenzent jest afiliowany w instytucji naukowej w kraju, w którym angielski jest językiem urzędowym.
- Recenzent może wnioskować o:
- odrzucenie pracy lub
- poprawę pracy i ponowną recenzję lub
- poprawę pracy bez ponownej recenzji lub
- przyjęcie pracy bez poprawek.
- Uwagi do tekstu są przesyłane Autorowi bez ujawniania tożsamości recenzenta, za pośrednictwem Wydawnictwa.
- Wydawnictwo dba o poziom merytoryczny recenzji i bezstronność Recenzentów. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, kolegium redakcyjne kieruje artykuł do innego recenzenta.
- W przypadku konieczności naniesienia poprawek przez Autora, Wydawnictwo uzgadnia z Autorem termin przesłania poprawionego tekstu. Jego niedotrzymanie skutkuje odrzuceniem tekstu.
- Ostateczną decyzję o publikacji podejmuje kolegium redakcyjne Wydawnictwa, kierując się wnioskami Recenzentów.
- Po podjęciu decyzji o publikacji, kolegium redakcyjne przekazuje tekst do adiustacji technicznej i stylistycznej. Adiustację wykonują redaktorzy Wydawnictwa, będący specjalistami w dziedzinie nauk społecznych.
- W ścisłej konsultacji z Autorem wprowadza się niezbędne zmiany edycyjne, związane ze składem tekstu przeznaczonego do publikacji elektronicznej oraz do druku.
- Po zakończeniu adiustacji tekst wraca do Autora w celu zatwierdzenia (lub odrzucenia) zmian redakcyjnych.
- Do składu trafia tekst zatwierdzony przez Autora.
- Po zakończeniu składu odbywa się wewnętrzna korekta publikacji, wykonywana przez redaktorów Wydawnictwa.
- Po korekcie Autor otrzymuje złożony materiał w pliku pdf do ostatecznej korekty autorskiej. Autor może wówczas wnieść wyłącznie poprawki powstałe z winy Wydawnictwa oraz poprawić istotne błędy merytoryczne. Jest to jedyna korekta tekstu, której dokonuje Autor.
- Po naniesieniu ewentualnych korekt Autor podpisuje tekst do druku (i/lub publikacji elektronicznej).